Infrastruktura AWS

Uzewnętrznienie usług chmurowych świadczonych przez firmę Amazon za pośrednictwem swojej infrastruktury IT miało miejsce przed 2010 r. Od tamtego czasu infrastruktura AWS została zdecentralizowana na cały glob w postaci regionów oraz tzw. Availability Zones. Każdy region stanowi fizyczną lokalizację w strategicznym pod względem stabilności lub bezpieczeństwa miejscu na świecie. Istnienie regionu AWS w konkretnej lokalizacji dodatkowo zaspokaja zapotrzebowanie na usługi chmurowe w tej lokalizacji. W każdym regionie zlokalizowane są Availability Zones zazwyczaj w liczbie od 3 do 6. Av. Zones połączone są ze sobą siecią o bardzo niskich opóźnieniach w ramach jednego regionu. Każda z AZ zbudowana jest z >1 centrum danych. Centra danych w obrębie pojedynczej AZ są ze sobą funkcjonalnie powiązane i nierozdzielne w celu świadczenia usług dla użytkowników AWS. Rozdzielne pod tym względem są natomiast AZ i każda w AZ funkcjonuje niezależnie w ramach tego samego regionu. Na świecie zlokalizowanych jest także wiele tzw. Edge Locations, które zwiększają dostępność usług AWS dla obszarów na świecie bardziej oddalonych geograficznie od „core infrastructure” AWS, czyli regionów.

https://aws.amazon.com/about-aws/global-infrastructure/regions_az

Czy awaria jednego z AZ w obrębie regionu powoduje permanentną utratę danych przetwarzanych w ramach tej AZ?

Czy AZ AWS są ze sobą funkcjonalnie powiązane tak ściśle jak data centers w ramach jednego AZ bez redundancji danych lub mechanizmów ich replikacji?

Jako użytkownicy AWS możemy wybrać region, w ramach którego będziemy korzystać z usług chmurowych i istnieją usługi ściśle osadzone w tym wybranym regionie. Zmiana regionu to wybór i konfiguracja nowych usług dla nowego regionu dla tego rodzaju usług. Istnieją jednak usługi niezwiązane z konkretnym regionem lub usługi związane z konkretną AZ w ramach regionu. Tutaj kończy się nasz wpływ na konfigurację dotyczącą składowania naszych danych i ich przetwarzania w ramach infrastruktury AWS. W ramach wybranego regionu nasze dane są przetwarzane, w którymś z AZ regionu. W przypadku awarii AZ, które przetwarzało nasze dane, pozostałe AZ regionu pozostaną sprawne ze względu na niezależność AZ względem siebie. To czy nasze dane da się odzyskać zależy od usługi, której dotyczyły. W przypadku usługi:

  • S3 – dane są replikowane pomiędzy AZ,
  • RDS – tylko w trybie multi-AZ, dane są synchronizowane pomiędzy AZ,
  • EBS – dane są ograniczone do jednej AZ, ale snapshoty mogą być przechowywane w replikowanej usłudze S3 i dzięki temu dane mogą być odzyskiwalne,
  • DynamoDB – dane są replikowane pomiędzy AZ,
  • EC2 – dane nie są replikowane, należy je zabezpieczyć w replikowanej usłudze EBS lub S3.

Należy zaznaczyć, że całkowita awaria jednej z AZ w obrębie jakiegoś regionu obecnie jest mało prawdopodobna, niemniej jednak możliwa.

Jaki region wybrać dla konfiguracji swoich usług w chmurze?

Wybór regionu zależy od czynników:

  • dostępności usług w danym regionie. Usługi mogą być różne w zależności od regionu,
  • polityki państwa dotyczącej składowania lub przetwarzania danych. Możliwy jest nakaz ich składowania w kraju, w którym są przetwarzane,
  • bliskości odbiorców usług. Usługi dedykowane konkretnej grupie użytkowników najlepiej uruchamiać w regionie położonym najbliżej grupy odbiorczej, aby zminimalizować opóźnienia w komunikacji sieciowej.

Opublikowano

w

przez

Tagi: