AWS EC2 Persistent Storage

AWS EBS

Elastic Block Store to usługa do trwałego przechowywania danych, związana z usługą EC2. Stanowi sieciowy dysk dla usługi EC2, jest domyślnie tworzona jako instancja root wraz z instancją EC2 i domyślnie usuwana po terminacji EC2, do której została przypisana. Obok instancji root istnieje możliwość stworzenia i dodania nowych instancji EBS do tej samej EC2 w granicach tego samego AZ wraz z konfiguracją alokowanych zasobów, cech fizycznych i logicznych dysku sieciowego. Nie jest możliwe przypisanie do jednego EBS kilku instancji EC2 i nie jest możliwe przypisanie EBS z jednej AZ do EC2 z innej AZ w ramach regionu. Możliwe jest stworzenie instancji EBS bez jakiejkolwiek alokacji, przechowywanie danych w tej usłudze i podpięcie tej EBS do dowolnego, wybranego EC2, po czym odłączenie i ponowne podłączenie do jeszcze innej instancji itd. zapewniając przenośność na trwałe zgromadzonych danych w EBS.

EBS umożliwia użytkownikowi tworzenie snapshotów, czyli kopii zapasowych stanu EBS. Na podstawie snapshotu można odtworzyć nową instancję EBS o konfiguracji zapisanej w snapshocie. Usunięte snapshoty trafiają do kosza o konfigurowalnym czasie przechowywania, zanim zostaną trwałe usunięte. Snapshoty można przechowywać w archiwum EBS Snapshot Archive i jest to opcja budżetowa (75% mniejsze koszty), jednak odtworzenie instancji EBS może zając od 24 do 72 godzin, dlatego udostępniono opcję Fast Snapshot Restore (FSR), która zapewnia warunek natychmiastowości przy odtwarzaniu EBS z migawki.

dokumentacja FSR

AWS AMI

Amazon Machine Image to zapis stanu usługi EC2 – jej obraz, w którym zawarta jest kompletna konfiguracja usługi, na którego podstawie możliwe jest odtworzenie kompletnej instancji EC2 od nowa w wybranym regionie, a po skopiowaniu AMI do innego regionu, również w nim. Odtwarzane są także instancje EBS ze snapshotów zawartych w obrazie. Odtwarzanie EC2 z AMI jest w zasadzie analogiczne do odtwarzania EBS ze snapshotów. AMI zawiera kompletną, specyficzną konfigurację EC2 i oszczędza tworzenia jej za każdym razem od nowa, dzięki temu przyspiesza się wdrożenie architektury AWS w projekcie. Każdy użytkownik może stworzyć swoją autorską konfigurację EC2 jako AMI i udostępnić ją społeczności.

EC2 Instance Store

Usługa zapewnia fizyczne przyłączenie pamięci trwałej (dysku) do instancji EC2 w ramach tego samego hosta, umożliwiając szybsze operacje IOPS i lepiej zoptymalizowane dopasowanie dla danych tymczasowych takich jak pamięć podręczna bądź bufor, jednak za cenę trwałości tych danych, które są usuwane wraz z terminacją usługi EC2.

źródło: https://docs.aws.amazon.com/
AWSEC2/latest/UserGuide/InstanceStorage.html

Na schemacie można zauważyć, że pamięć typu Instance Store wraz z instancjami EC2 zlokalizowane są na tym samym hoście i są ze sobą powiązane w ramach tego samego hosta, czyli tej samej fizycznej maszyny.

dokumentacja EC2 Instance Store

Rodzaje EBS

  • gp2, gp3 – dyski SSD – partycje rozruchowe, systemy wirtualne, środowiska deweloperskie i testowe
  • io1, io2 – wysokowydajne SSD – wydajne aplikacje biznesowe i bazy danych
  • st1 – dyski HDD – big data, magazyny logów, hurtownie danych, nie mogą być partycjami rozruchowymi
  • sc1 – niskowydajne HDD – dane do archiwizacji

Parametry dyskowe obejmują ich pojemność, przepustowość, czyli szybkość operacji wejścia/wyjścia danych do i z dysku oraz parametr IOPS, czyli szybkość przetwarzania danych wewnątrz dysku.

Dla dysków z rodziny io1 i io2 możliwe jest podłączenie wielu instancji EC2 do pojedynczego dysku z tej rodziny w ramach opcji multi-attach. Możliwe jest podłączenia do 16 instancji EC2 do dysku w ramach jednego, wybranego AZ. Instancje EC2 mogą zapisywać i odczytywać dane z dysku w sposób równoległy. System plików instancji działającej na usłudze EC2 musi obsługiwać klastrowe przetwarzanie, a więc nie może to być system plików z rodziny EXT4 lub XFS.

AWS EFS

Elastic File System jest droższy od EBS, ponieważ zapewnia większa elastyczność. Usługa umożliwia jednoczesne podłączenie do wielu instancji EC2 umieszczonych w różnych AZ. Wymaga systemów bazujących na UNIX, więc nie może być to system Windows. Powodem jest wykorzystywanie protokołu NFS. Skalowanie systemu plików jest automatyczne, następuje w górę lub w dół nie wymagając sztywno określonej deklaracji zasobów dyskowych. Może obsłużyć 1000+ klientów NFS z przepustowością 10+ GB. Można ustawić następujące tryby pracy systemu plików:

  • General Purpose – domyślny, niskie opóźnienia, dla web serwerów, CMSów,
  • Max I/O – duże opóźnienia, ale większa przepustowość, obliczenia równoległe, dla big data, przetwarzania mediów,
  • Bursting – uśrednienie obciążenia ze zdolnością do zwiększenia wydajności powyżej uśrednionych wymagań w danej chwili na wymaganą ilość czasu,
  • Provisioned – ustalenie wydajności niezależnie od rozmiaru partycji,
  • Elastic – skalowanie automatyczne w zależności od obciążenia.

EFS Storage Classes – stanowi funkcję zarządzającą cyklem życia plików i ich przechowywaniem w odrębnych warstwach:

  • Standard – pliki często używane,
  • EFS-IA – pliki rzadziej używane, bardziej kosztowne przechowywanie, ale przez dłuższy okres składowania,
  • Archive – pliki bardzo rzadko używane.

Lifecycle Policy – określa reguły dla przenoszenia plików pomiędzy warstwami. Stosując ekonomiczną politykę dzięki EFS Storage Classes można osiągnąć oszczędności rzędu 90%.

źródła:

https://www.udemy.com/course/aws-certified-developer-associate-dva-c01


Opublikowano

w

przez

Tagi: